100 години от рождението на антифашиста и общественик от Кюстендилския край Георги Каляшки
След броени дни, на 1 август 2015 г. се навършват 100 години от рождението на Георги Каляшки – удивителен човек, страстен публицист, незабравим общественик.
Георги Каляшки е роден в с. Жиленци, Кюстендилско в отруденото семейство на Васил Каляшки. Още от малък се сблъсква с неволите на селския живот и помага в селскостопанската работа. Изключително влияние за неговото формиране като личност изиграва брат му Димитър Каляшки – един изключително ерудиран човек и ръководител на борбата срещу фашизма в Югозападна България, разстрелян в собствения му дом от фашистите на 28 февруари 1943 г.
Примерът на неотразимия Димитър Каляшки е негова пътеводна звезда през целия му жизнен път. Затова още като ученик в гимназията в Кюстендил той се запознава с литература, която му помага по-добре да си обясни света и да заеме ясна позиция в борбата за осъществяване на социалистическия идеал.
През 1935 г. става член на РМС, а след 2 години и член на БКП. От 1932 г. ръководи детската комунистическа група в родното му село. През периода 1934 г. – 1937 г. е секретар на Жиленския районен комитет на РМС и на БКП (1937 г. – 1944 г.). През тези години до героичната смърт на брат му Димитър, той е един от най-добрите му сътрудници и ръководи много успешно дейността на БКП в родното му село. Участва много активно в изграждане на скривалище в с. Гърлено за укриване на нелегални дейци. Включва се във възстановяване дейността на читалището в селото, а през пролетта на 1944 г. застава начело на създадената бойна група, където развива много активна дейност за обезоръжаване на полицаи и горски стражари; за осигуряване на храна и облекло за партизаните от Кюстендилския партизански отряд „Димитър Каляшки”. На 9 септември 1944 г. участва много активно в установяване на народнодемократичната власт в селото.
9-ти септември 1944 г. се превръща във водоразделителна дата в живота и дейността на Георги Каляшки. Той се включва с вродения си интелект като незабравим общественик, страстен публицист и журналист за реализиране на социалистическите идеи в страната и родния му край.
Непосредствено след 9 септември 1944 г. е секретар на Околийското управление в Кюстендил, секретар на Околийския комитет на Съюза на борците против фашизма и председател на Околийския комитет на ОФ.
През тези години показва завидни качества на организатор, които след това доразвива. След завършване на ВПШ на при ЦК на БКП през 1951 г. работи в Ленинския районен комитет на БКП в София като член на бюрото и завеждащ отдел. Повече от 10 години работи като редактор във вестник „Работническо дело” и сп. „Партиен живот”. В тази дейност показва изключителна принципност, добронамереност и уважение на авторските тези. Заедно с това редовно публикува статии по актуални проблеми на положението в страната и дейността на партийните органи и организации.
Главното си внимание насочва към стила на работа на партийните органи и организации, който им позволява по най-добрия начин да реализират целите и задачите си.
От 1975 г. до 1986 г. е председател на ОК на АБФК в Кюстендил. Това са годините, които дадоха възможност да се развие неговия изключителен талант на общественик. Едва ли имаше по-добро решение от това той да бъде ръководител на активните борци в окръга. Той имаше не само най-голямото морално право и възможности да бъде начело на една организация, в която членуваха хора, които са били в партизанските отряди, бойните групи.
Георги Каляшки много активно работеше за включване на активните борци в обществената дейност. Организираха се много срещи с пионери и комсомолци за популяризиране историята на антифашистката съпротива в окръга. Георги Каляшки сам много активно участваше в тази дейност. В родната му къща, превърната в музей на титаничния организатор на съпротивата в Югозападна България Димитър Каляшки, той провеждаше стотици срещи с пионери и комсомолци, на които много увлекателно разказваше за своя брат, за борбата на левите сили от околията за извоюване победата на Девети септември.
През тези години Г. Каляшки прояви своите изключителни качества на общественик. Той работеше съвършено открито и прямо без никакво заиграване. По душа бе изключително добър. Добротата му извираше от сърцето. Не съм срещал по-добър човек от него. Тази негова човечност се опитваха да използват някои кандидати за АБФК, които нямаха необходимата дейност.
През тези години съвместната ни дейност ни сближи и станахме приятели в истинския смисъл на думата. Споделяхме най-интимни неща от нашата дейност като си имахме пълно доверие един на друг. Никога няма да забравя неговата безупречна редакторска работа над мои материали, доклади, статии и др.
Неговата дейност бе високо оценена с награждаването му с много ордени и медали. Но главната награда бе неподправената обич и уважение на другарите и на обикновените хора към него. Това го изпълваше с радост и вдъхновение. Георги Каляшки много трудно понесе промените, които станаха в страната след 10-ти ноември 1989 г., довели до нейния упадък.
Животът и делото на Георги Каляшки са изключителен пример за социалистите, за младите хора за безкористно служене на нашия велик социалистически идеал.
Източник: вестник „Земя”, юли 2015 г.