Изявеният селскостопански специалист и неуморим общественик Цвета Алексиева, родена в село Скрино, Кюстендилско произхожда от бедно селско прогресивно семейство. Родителите й Борис и Мара Алексиеви са били комунисти и са приемали нелегални антифашистки дейци преди 9 септември 1944 г.
Цвета Алексиева учи в родното си село, а след това в село Бобошево. Работи активно в пионерската и младежката организация. През 1950 а завършва гимназия и постъпва на работа в град Станке Димитров, а през 1951 а става студентка във ВСИ — София. В института се учи много добре и изявява качествата си на младежки активист, като е избрана за секретар на дружеството на ДСНМ и на Вузовския комитет
След завършване на висшето си образование става агроном в Кюстендилски окръг Работи последователно в село Бароково, ДЗС Рашка Гращица, Държавно земеделско стопанство (ДЗС) Кюстендил, където е главен агроном и зам.-директор на ДЗС. През тези години изявява качествата си на подготвен селскостопански специалист и ръководител.
През тези години, провеждайки обществената си дейност, е приета за член на БКП и се омъжва за инж. Стефан Нешков — прекрасен човек и ръководител. Раждат се двете им дъщери Мария и Красимира. Цвета Борисова е помогнала и за възпитанието и отглеждането на нейния племеник Борис Керезов. В момента той работи като лекар в Канада.
От 1971 а Алексиева и семейството й се преместват в София и тя работи в Централния комитет на профсъюза на работниците от селското стопанство като завеждащ отдел „Организационен“и допринася много за укрепването на профсъюзните организации. Известен период работи в Мароко и Куба. По-късно преминава в НПО „Сортови семена“, където се пенсионира.
Но пенсия за истинския общественик няма. През всичките тези години тя е председател на ОПО на БСП в Младост, член на Районния съвет на БСП. Избирана е за делегат на конгреси на БСП. Става ръководител на движение за защита от насилие и за чиста природа, един от основателите и дейците на българо-китайската федерация. По нейна инициатива се построи в село Скрино манастир в памет на Св. Иван Рилски.
Цвета Алексиева изяви своя талант на общественик, защитавайки справедливите искания на хората от квартала. Каква настойчивост прояви за възстановяване на разрушената детска градина в кв. „Младост“. Тя е един от най-дейните в ръководството на дупнишкото землячество в София.
Портретът на Цвета Алексиева ще бъде непълен, ако не отбележим нейните три поетични книги, в които тя показва своя талант и на поетеса. Първата е „Моята градина“, втората — „Време за човечност“, и третата -„Изстрадани думи“.
През годините сътрудничи активно на Радио София, вестниците „Дума“ и „ЗЕМЯ“ в-к „Ние, жените“ и др. Приета е за член на Съюза на българските журналисти.
Цвета Алексиева през целия си живот помага на нуждаещите се и се държи много човешки. Животът и дейността й е пример за вярно служене на социалистическата идея чрез изявата й като силен селскостопански специалист и неуморим общественик.
Думи на доц. д-р Гале Христов за житейския и обществен път на Цвета Алексиева, произнесени при представянето на книгата й „Мигове от моя живот” през април 2015 г. в салона на Съюза на българските журналисти – София
-----------------------------------------
Със сигурност в книгата „Страници от моя живот” всеки добросъвестен читател може да намери нещо ценно. В спомените за една уж обикновена, но всъщност съвсем необикновена съдба, защото Цвета Алексиева е от хората, отдаващ много сили, любов и грижа за другите. Книгата е ценен урок по идейна преданост, както и документ за времето на социалистическото съзидание и преходната разруха на България. Книгата е документ за времето, макар на пръв поглед да е лична история. Но нали времето, в което живеем е сбор от милионите лични съдби на честните, съидателните хора на това време.