Публицистичното произведение на Крум Василев „Невъзможни разговори” е написано много ярко, със задълбочено познаване на фактите, на основата, на които са направени много важни изводи за социализма вчера, днес и утре. Авторът достига до заключението, че идеите му в световен мащаб рано или късно ще намерят своята реализация
Наскоро издателство „Захари Стоянов” издаде книгата на известния антифашист, общественик и публицист Крум Василев, озаглавена „Невъзможни разговори”. В нея той мислено се среща и разговаря със своя загинал съпартизанин на 19 години Коста Тодоров. В четири разговора той отговаря на своя приятел за тяхната чета; какво бе направено в България след победата на социалистическата революция; какво представлява социализмът на бъдещето; загадката Китай и необходимостта да се живее с идеали.
В първия разговор „Докъде стигнахме” Крум Василев съобщава на своя приятел, че благодарение на неговата саможертва и тази на Весо четата е спасена. След това живо и увлекателно му разказва какво стана в страната ни слез 9 септември 1944 г. във всички сфери на живота.
Социалистическа България достигна 1-во място в света по износ на домати, водеща е в износа на всякакви видове селскостопанска продукция, както и на машини, електроника и други. Днес това е само спомен, защото пропадна СИВ, разтурени бяха СССР и КПСС с подписа на нейния собствен генерален секретар Михаил Горбачов, персона с амбиции, обратнопропорционални на нейните възможности. Резултатите за цялата бивша социалистическа общност и за България са плачевни.
Във втора глава „Социализъм на бъдещето – що е то?” Крум Василев разглежда въпроса за бъдещето на социализма, позовавайки се на разработки на чуждестранни и български учени като формулира своя позиция. По-подробно разглежда позициите на бившия партиен лидер на БСП, член-кореспондент Александър Лилов и на философа Бенжамен Варон.
На въпроса за бъдещето на социализма Александър Лилов дава следния отговор: „Бъдещето на социализма е социализмът на бъдещето.” Бенжамен Варон смята, че промяната може да се извърши не чрез премахване на частната собственост, а по пътя на нейното постепенно подчиняване на обществените интереси.
Разглеждайки тези въпроси Крум Василев достига до заключението, че трябва да се съединят материалната заинтересованост и частната собственост, впрегнати в интерес на социализма.
В трета глава „Загадката Китай” са разгледани историческите постижения в изграждането на съвременен Китай, целите и задачите, които си поставя страната в близките 40 – 50 години. Изтъкната е ролята на Дън Сяопин като баща на икономическите реформи. Китайската икономика укрепна, постигна много висок икономически растеж, прилагайки творчески теорията на Дън Сяопин за социалистическата пазарна икономика. Към 2012г., когато се навършват 100 години от основаването на ККП, да се построи средно заможно общество, наречено „общество на първоначалното благоденствие”, а към 2049 г., когато ще бъде чествана 100 годишнината на Китайската народна република, Китай да се превърне в „богата, можеща, демократична, цивилизована, хармонична и модерна социалистическа държава”. Няма съмнение, че замислите в Китай са сериозно обосновани и в 2021 г. Китай ще стане държава на средно заможни, а през 2049 г. на социалистическото общество. С изключителната откритост и прецизност на учен Кр. Василев заключава: „Само бъдещето знае какво е бъдещето на социализма.”
В четвърта глава „Хора без идеал – птици без криле” разглежда въпросът за реализация на социалистическите идеи и неистовата борба, която водят ретроградните сили в цял свят. Подчертано е, че Маркс бе обявен за „най-влиятелният учен на всички времена”. Социализмът в световен мащаб не е погребан.
Проведеното социологическо изследване на „Галъп” по повод 25 годишнината от „прехода” показва, че 45% от сънародниците ни оценяват социализма в България като успешен, а само 1% оценяват като успешен прехода.
Авторът достига до заключението, че идеите на социализма в световен мащаб ще намерят своята реализация. Младото поколение не може дълго време да живее в безпътица.
Книгата на Крум Василев „Невъзможни разговори” е написана много ярко, със задълбочено познаване на фактите, на основата, на които са направени много важни изводи за социализма вчера, днес и утре.
Източник: вестник „Земя”, юни 2015 г.
Тук можете да видите и представянето на книгата от издателство „Захари Стоянов”
https://www.youtube.com/watch?v=tlQH35Y5UHw