Търсене в този блог

четвъртък, 24 март 2022 г.

Как да говоря на хора, които обявяват Чайковски за враг? – проф. Андрей Пантев

 

Едностранчивото възприятие прави от обществото овца, казва известният историк

Интервю на Велиана Христова

 

- Професоре, какво ще кажеш за войната в Украйна, като историк виждаш ли причините и техните следствия в случващото се?

- Какво да кажа, всички са полудели. В една война няма само виновни и само невини. Какво да кажеш на човечество, което обявява Чайковски за враг на демокрацията и на Европа? Нямам какво да кажа, няма среда за това. Има смисъл да се говори, когато има елементарно усещане за разум. А такова няма.

- Но навремето ти беше един от четиримата депутати, които в парламента гласуваха против влизането ни в НАТО.

- Аз и сега твърдя, че няма основания и причини за съществуването на НАТО. Но ето, оказа се, че има.

- Причината винаги е била и е една и съща: анти Русия.

- Една и съща е, но обстоятелствата се променят. То е като мач между ЦСКА и „Левски“ – нашите са само добри и са прави, другите са само зли и са лоши.  Това е положението. Затова няма какво да се говори, няма нормално възприемане от страна на обществото. Просто всякакъв глас на разума се обявява за крайност. Какво казвам аз фактически няма никакво значение.

- А кое има значение?

- Има значение да не сме овце. Но изглежда, че човечеството се оказва овца. Едните вярват в едно, другите в точно обратното, каквото и да кажа, то си остава мое възприятие. Както казваше Вера Мутафчиева: „В края на живота ти светът трябва да се сговни, за да не ти е жал, че го напускаш“.

- Е, и преди в историята, при нас включително, у някои кръгове е имало русофобия. Има ли разлика между русофобията преди и сега?

- Днес русофилията или русофобията минават през филтъра на съветофилията и съветофобията. Което е нелепо, защото Русия днес е по-капиталистиеска страна от България и не мога да разбера какъв е този русофобски хъс. Имам чувството, че още малко и ще забранят буквата Р, за да не се споменава Русия. Реалните факти  показват, че нещата се възприемат първосигнално. Когато забраняваш едни телевизии, това буди интерес към тях, а не обратното. Специално за руснаците се знае, че когато са обкръжени с враждебност, това ги обединява, а не ги разединява. Знаеш колко много белогвардейски генерали са отказали да подкрепят Хитлер по време на Втората световна война, въпреки че са пострадали от съветската власт.

- Как трябва да се държи България при тези обстоятелства?

- Досега България се държи сравнително разумно. Но самият факт, че се експонират повече твърденията и аргументите на едната страна, кара хората да започнат да мислят обратното. Ако ме питат защо искам да гледам руска телевизия, ще кажа – защото навремето гледах Би Би Си. Мислещите хора търсят алтернативна информация. Не може да гледаш само разрушени квартали от или убити дечица от едната страна, а да не мислиш за другите разрушени сгради и за другите дечица, които също са убивани, и то от осем години насам. Не може да се иска от целия човешки род да е пристрастен към едностранчивата информация. Ние гледахме със страх онези парцаливи нещастници, които идваха от Близкия Изток, а сега виждаме джипаджии и богато облечени хора, които бягат – разбирам защо бягат и е естествено да сме състрадателни, но сравнението показва колко едностранчиво се гледа на днешната действителност.

 

Вестник "Земя", 24 март 2022 г.