Търсене в този блог

сряда, 2 декември 2015 г.

Стабилно бедни – Боряна Костова

 



Преди изборите писах, че пипне ли Бойко Борисов цялата власт, ще загърби образа на добродушния простак, близък до тегобите на хората, и ще се превърне в тиран, готов да изсмуче докрай жизнените сокове на нацията. Така и става. Да сте чували напоследък от него подобие на култовата му фраза "Аз съм прост и вие сте прости, затова се разбираме"? Няма и да чуете.

Борисов вече не крие, че се вижда на върха на държавата пожизнено. Ама за да продължи да се прави на "успешен" премиер, а семплите в мнозинството си хорица край него - на министри, трябват пари и то много пари. За да се запушват пробойните, които отваря с действията си некадърната власт. А и да се засища алчната й паст. Затова кабинетът изтегли 16 млрд. лева заем. И се готви да ни натовари с още 5,3 млрд. кредити. Обясненията на министър Горанов, че затъваме в дългове, понеже има да плащаме големи суми по стари задължения, са малка част от истината. Коалиционните му партньори от АБВ вече го хванаха, че е надписал сметката с поне 3 млрд. лева, кой знае колко са неоткритите му грешчици. Пък и нали Борисов се бие в гърдите, че правителството му е събрало над 2 млрд. лв. допълнителни приходи. Защо Горанов не казва те къде и за какво ще бъдат похарчени? Повечето от огромните заеми обаче няма да отидат за изграждане на нови мощности, от каквито има нужда страната, за да се оживи икономиката. Няма да създадат нови работни места, нито ще повишат доходите. Те ще потънат в строежа и в N-тия пореден ремонт на бат'Бойковите магистрали. Щото ако не са те, Борисов ще загуби единствения повод да се самохвали, а и партията му ще отънее финансово. Всъщност магистралите са най-краткият път на парите до търбуха на ГЕРБ и до гушите на премиерските любимци.  

Освен че трупа върху главата ни дългове, кабинетът пак ще ни затяга колана. Отвсякъде и за всичко. Крутите икономии започват от средствата за общините. За следващата година държавата ще им отдели едва 5,1% от БВП и 13,4% от консолидираните разходи. Това е по-малко в сравнение с 2014 г. и 2 пъти по-ниско от средното ниво за ЕС. И Борисов му намери колая - призова да се вдигнат местните данъци и такси, както и цените на билетите за градския транспорт. "Престанете да се правите на добри", скастри кметовете от ГЕРБ премиерът, вместо да ги нахока, че харчат големи суми за служебен разкош. Той гневно обясни, че повишение трябва да има най-вече в големите градове и особено за живеещите на "жълтите павета". Та софиянци да са наясно: симпатичната кметица Фандъкова много скоро здраво ще ги изтръска. И дано поумнеят до следващите избори.

Масови протести срещу шоковото поскъпване на винетките за леките автомобили заляха страната в събота. Ама тактиката на властта вече е: кучетата си лаят, керванът си върви. "Никъде в Европа няма толкова евтини стикери като нашите", изрепчи се министър Лиляна Павлова в понеделник по БНТ. Според нея да се отделят по 8 лв. на месец не било непоносимо за хората. Вярно, в Австрия стикерите струват 85 евро, в Словения - 110 евро, а в Унгария - 136 евро. Само че доходите на населението и в трите страни са в пъти по-високи от нашите. Пък и не плащат за пътища с дупки като кратери. Скачат пътните такси и за тежките автомобили, в резултат на което поскъпват с 5 до 10 на сто билетите за междуселищните автобуси. 

Междувременно социална бомба цъка и в енергетиката. Не само заради близо 4-те млрд. лв. дълг на НЕК. От началото на 2016 г. търговията с ток излиза на свободния пазар, но доскоро никой не казваше дали това ще ни бръкне още в джоба или не. Тия дни обаче енергийната министърка Теменужка Петкова плахо рече в една медия, че повишение на цената сигурно ще има, ама то щяло да е незначително. Истината обаче е друга. Най-оптимистичната прогноза е увеличение с 15 на сто, а песимистичната, която е и по-вероятната, е за скок с 30-35 на сто, твърди депутатът от БСП Таско Ерменков, бивш директор на Агенцията за енергийна ефективност. Според него кабинетът не прави нищо за омекотяване на токовия удар върху населението, над половината от което живее с мизерни доходи.  

Сигурно мнозина се питат ще набъбне ли поне малко портфейлът на българина според бюджета за 2016-а. Отговорът е: по-скоро ще го опразва. С Танталови мъки синдикатите успяха да извоюват минималната работна заплата да стане 420 лв., което е 10 пъти под долните прагове в белите държави в ЕС. Другите заплати у нас почти не мръдват и се получава така, че младши научен сътрудник в БАН ще получава колкото чистачка. Обезщетенията за майчинство и за отглеждане на дете остават във фризера. Пенсиите ще се увеличат с жалките 2,5%, което е унизително и цинично. А дневната ставка за безработни е направо за "Гинес" с ръста си от 80 ст.

Управляващите твърдят, че бюджетът за 2016 г. щял да ни даде стабилност. Да, мизерията се настанява стабилно!