Възходът на крайнодесните движения в Европа и света се дължи на сходния тип ситуация, която имаме в момента с тази през 30-те години на миналия век, смята философът проф. Васил Проданов
В последните години все по-ясно се виждат проблемите, предизвикани от неолибералния капитализъм, които раздират модерните общества. В следствие на безпрецедентната мигрантска вълна от Близкия изток и Африка и все по-нарастващото неравенство в демократичния свят, на обществено-политическата сцена излиза призракът на крайнодесните идеологии, който заплашва отново да издигнат стени между европейските народи. На този фон все по-често идеите на Карл Маркс получават реабилитация и дори са сочени от редица учени като единствен вариант за борба с последиците от неолибералния капитализъм.
За възхода на крайнодесните идеи и движения
Такъв възход има не само в европейското общество, но и в световен план. Пример за това е случващото се в Близкия изток и Африка, както и определени тенденции в САЩ. Ако човек следи американския печат в последните десет дни, ще види, че там се заформи една голяма дискусия, свързана с речта на един от кандидатите за президент на републиканците Доналд Тръмп, че не трябва да се приемат мюсюлмани. Много медии, включително „Ню Йорк Таймс“, го нарекоха фашист. Аз и друг път съм цитирал едно от най-популярните издания „Каунтър пънч“, което в своя водеща статия описва новите прояви на фашизма. Вижте какво стана в Полша — двете леви партии, които бяха в парламента, след последните избори отидоха в небитието. В момента полският парламент е изцяло десен и в управлението имаме една ксенофобска, националистическа и евроскептична управляваща партия — „Право и справедловост“ на Ярослав Качински. Подобни тенденции има в цяла Централна Европа. Става дума за един глобален феномен. Аз вече споменах за множеството надписи и пречупени кръстове по стените в цяла България. Сигурен съм, че толкова не е имало дори в периода 1941–1944 година.
Възходът на крайнодесните движения се дължи на сходния тип ситуация, която имаме в момента, с тази през 30-те години на миналия век в глобален план. Всички основни фактори, които са породили възхода на фашизма след Първата световна война, се наблюдават и днес. Дори дребни детайли. След Ньойския договор ние имаме разрешена армия в рамките на двадесет и няколко хиляди. В момента, след края на Студената война, бройката, която ни разрешиха, беше сходна. Навсякъде имаме възход на популистки сили и върхушки, имаме възход на националистически движения, имаме големи маси от хора, които са загубили своя статус и са се маргинализирали — безработни или такива с временна заетост. Тези дни излезе едно голямо американско изследване, в което се говори за упадъка на средната класа през последните няколко десетилетия, а именно с това се гордееше капитализмът — че е заменил някогашните противоречия между обедняващата работническа класа и капиталистите с една голяма средна класа. Сега това е категорично опровергано и тенденцията е точно обратната. От 1970 година насам се наблюдава влошаване на положението или запазване на състоянието на средната класа, докато в същия момент този растеж на БВП през десетилетията отива в ръцете на едно малцинство. Имаме един олигархизиращ се и раждащ нарастващо количество противоречия капитализъм, какъвто има и преди Първата световна война.
За това адекватна ли е реакцията на левицата
Истината е, че левицата не реагира адекватно на поставеното и предизвикателство. Навсякъде се наблюдава тенденция на криза на левицата. Както и след Първата световна война тя е разделена. Известно е, че по време на войната тя се разделя на интернационалистическа, която през 1919 година в Москва създава Третия комунистически Интернационал, и социалдемократическа. Даже в самата Германия по това време, когато на власт е правителство, в което са социалдемократите, се прави опит за ляво въстание. При това правителство са убити Роза Люксембург и Карл Либкнехт. Тогава имаме разделение в левицата, днес има същото разделение на множество малки парчета. Погледнете само на Балканите — примерно в Гърция. В една Гърция дълго време доминиращата в ляво и често управляваща партия ПАСОК на последните избори получи по-малко гласове от неофашистката „Златна зора“. У нас левите партии са разделени на десетки парчета, което е израз на кризисни процеси. Същата тенденция има и в Западна Европа. Дори в Латинска Америка, където се говореше за социализъм на 21 век, има проблеми в левицата. Във Венецуела преди дни последователите на Чавес претърпяха главоломна загуба и десницата спечели мнозинство. Имаме подобна тенденция на много места по света. Вземете за пример социалдемократите в Германия. Тя е била още от края на 19 век най-голямата партия в Европа с близо 1,5 милиона членове. Сега тя е три пъти по-малка и надали много хора знаят кой е председателят на тази партия.
Имаме една съвсем нова ситуация, която сякаш левицата не може да осмисли. Тя е изпълнена с куп противоречия, които не присъстват в програмите и интелектуалния живот на т.н. системна левица, която битува в парламентите. Глобализацията на този неолиберален капитализъм, който сваля границите за да може капиталът да се движи към места, в които нормата на печалба е по-висока, рязко увеличава противоречията. Пример за това са голямата маса имигранти, които свалят цената на работната сила в Западна Европа. Това има негативни последствия, а социалдемократите нямат отговор на този въпрос. Появява се Марин Льо Пен и казва: „Не на имигрантите!“. Дава решение. Идва Доналд Тръмп и казва: „Ще направя стена по-голяма от Китайската“. Друго противоречие, което особено характеризира ситуацията в България, още от началото на развития капитализъм се знае, че свободното движение на хора и капитали облагодетелства силните и изсмуква ресурси от слабите. Само последните десетина година от България са изтекли 25 млрд. долара по незаконен начин. Левицата не само няма отговор за тези въпроси, но и участва в тази система. Вчера се разхождам из Медицинска академия и на всеки метър виждам огромни плакати на фирми, които набират млади лекари за Германия. Предлагат им най-добрите условия и стотици хора, в които тук се влагат пари, ще напуснат България. Традиционните форми на експлоатация, описвани от Маркс, сега имат много нови форми. Левицата се оказва неспособна да ги осмисли и да реагира, да даде решения.
За идеите на Маркс като вариант пред левицата
Факт е, че идеите на Карл Маркс отново са актуални. Не го казвам аз, а редица западни медии, като „Вашингтон Пост“, „Ню Йорк Таймс“, „Гардиън“, „Харвард бизнес ревю“. Списание „Тайм“ излезе наскоро с една статия, която стана световен бестселър — „Отмъщението на Маркс“. Младежкото списание „Ролинг стоун“ излезе преди няколко месеца с една статия „Десетте неща, които Маркс предсказа“. В развитите страни много издания в последните години говорят за завръщане и реабилитация на марксизма. В САЩ се наблюдава същото. Навсякъде се наблюдава такава тенденция. По начало социалдемократическата левица се отказа от Маркс много отдавна. В Германия социалдемократите окончателно се отказват от Маркс още след Втората световна война. А и в програмата на БСП Маркс присъства по съвсем различен начин в двете им програми. В първата присъстваше, а във втората само се казва, че той е направил много за описанието на капитализма през 19 век, но никъде не се казва, че той има значение за 20 век. Маркс остава някъде в миналото, такъв е контекстът. Там не присъстват тези основни проблеми и противоречия, за които говори Маркс. Неолибералният капитализъм става все по-несолидарен, а ние говорим за солидарност. Повтаря се ситуацията от след края на Първата световна война, когато има атомизация, разпад на обществото. Тогава левицата не успява да реагира и идват Хитлер и Мусолини и казват: „Ние сме за снопа, за единството“. В наши дни, ако видите програмите на тези две леви партии в Полша, които доскоро бяха в парламента, ще видите, че техните леви програми бяха по-малко социални от програмата на тази дясно-ксенофобска партия на Качински, която казва, че ще ограничи международния капитал, защото хората страдат от него. Аз имам един любим германски неомарксист, който анализира случващото се с фашизма след Втората световна война. Той казва, че всеки фашизъм е една провалена революция. Сега наблюдаваме същото.
Източник: вестник Земя, 22.12.2015 г.