Искате ли ГЕРБ и ДПС да ви управляват в комбина и пожизнено? Ако не искате, не подкрепяйте на референдума предложенията на гербаджийската марионетка Росен Плевнелиев за въвеждане на мажоритарен, задължителен и електронен вот на изборите. Тези промени няма да са в полза на демокрацията, целта им е да улеснят измамите в изборния процес.
То на бат'Бойковата групировка не й е в манталитета да печели по честен път. Дойде им нанагорно да влачат среднощ чували с подменени бюлетини. Тежък труд, па и рискован. През 2011 г. медиите хванаха в крачка депутатите от ГЕРБ Станислав Иванов и Иван Божилов как мишкуват в зала "Универсиада", камера в секция на плевенското с. Бохот засне гербаджийка да вади изпод полата бюлетини и да ги муши в урната. Гръмна и скандалът с костинбродската печатница на общински съветник от ГЕРБ.
Сега Гражданите за европейско развитие на България търсят начин да скрият от очите на обществото бъдещите си срамотии. И заиграха с надеждите на хората за честен вот чрез примамката "мажоритарно, задължително и електронно гласуване". Мажоритарният вот щял да извади на преден план личностите и да намали влиянието на партиите. Ще стане, ама друг път! От смесената система вече се опарихме през 2009 г. Тогава 209 депутати бяха избрани пропорционално, а 31 - мажоритарно, като 26 от мажоритарните места бяха спечелени от ГЕРБ, останалите 5 - от ДПС. Ще рече, че в другите партии не е имало личности ли? Напротив, получиха се доста смехотворни резултати. Във Видин никому неизвестната Любомила Станиславова от ГЕРБ победи светилото на коремната хирургия проф. Радослав Гайдарски (БСП). Във Велико Търново финият интелектуалец проф. Андрей Пантев (от гражданската квота на БСП) загуби от физкултурника Цветан Цветанов. В 23 МИР-София лидерът на сините Иван Костов, капитанът на националния отбор по волейбол Пламен Константинов (НДСВ) и вечният опозиционер Георги Кадиев (БСП) се класираха след някой си Борис Грозданов от ГЕРБ. ДПС спечели в Кърджали, Разград, Силистра, Търговище и Шумен, т.е. в смесените райони, които отдавна си е приватизирало. Какъв е изводът? Хората винаги гласуват партийно, за мажоритарните кандидати - също. Щото те не падат от Марс, а ги издигат партиите. Даже на някои места водачът на пропорционалната листа се явяваше и като мажоритар. Приказките, че се дава възможност необвързани партийно личности да подменят постепенно парламентарния състав, са вятър и мъгла. Досега от инициативни комитети са издигани като независими около 30-ина кандидати, нито един от тях не е избран. Дори известни фигури като Гиньо Ганев претърпяха неуспех на полето на независимостта. "Страната ще бъде облепена със снимки на Борисов, а до него ще се мъдри една нула - "мажоритарен кандидат", пише в блога си бившият шеф на МВР Богомил Бонев. Такива избори са услуга за ГЕРБ. Те вършат работа и на ДПС, което успешно примамва ромите и върти алъш-вериша на гласове. Затова Местан се изгаври да иска 100% мажоритарен вот.
Националистическите партии смятат задължителното гласуване за "пирон в ковчега" на ДПС. Но те ще пострадат най-много. Защото при 6 млн. избиратели и 4% бариера прагът за депутат се вдига на 240 000 гласа. А на изборите м.г. за Патриотичния фронт са пуснати 239 101 бюлетини, за "Атака" - 148 262. Като вземем предвид електоралните настроения в момента, излиза, че в следващото НС ще влязат само ГЕРБ, БСП и ДПС. Сиреч, връщаме се към двуполюсния модел. Идеята, че като гласуват всички, тежестта на привържениците на ДПС намалява автоматично, е твърде елементарна. Последните години движението натрупа значителен финансов ресурс и както се видя на миналите избори, нагло купува избиратели и напредва и в райони без етнически турци. Като Северозападна България. При задължително гласуване просто ще му се увеличат разходите.
Най-голямата далавера обаче се готви чрез електронното гласуване. Там ще пада голямото "редактиране" на вота. Включително и от работодатели. И вместо да се влачат чували с бюлетини, по-лесно и далеч от медиите ГЕРБ ще вършат изборни фалшификации. На този терен битка ще водят не толкова избирателите, колкото партийните хакери. Туй не било вярно, реват управляващите и се хващат за Естония. Как там можело, а тук не? Но не казват защо от него са се отказали Австрия, Франция, САЩ? Технически системата не е сигурна, твърдят експерти от Пентагона. Същото казва и нашият Конституционен съд през 2011 г. Хакери неотдавна разбиха сайтовете на ЦРУ и Белия дом, та софтуерът на ЦИК ли ще им се опъне?! Реформаторите лелеят надежди, че 2 млн. българи в чужбина ще се скъсат да гласуват за тях. Ама реалностите са други. През 2014 г. са ги подкрепили само 15 000. От около 130 000, дали вота си зад граница, 44% са за ДПС.
Като теглим чертата, ясно е кой ще ни управлява, ако се поддадем на залъгалките на Плевнелиев на референдума.
Затова - опичайте си акъла! Докато не е късно...
Източник: ДУМА